Home Пам'ятки для населення Водно - нітратна метгемоглобінемія
Водно - нітратна метгемоглобінемія PDF Друк e-mail
Написав Головний спеціаліст санітарно гігієнічного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Тернопільській області Черномиз Х. І.   
Вівторок, 08 жовтня 2013, 16:09

Життя та здоров'я людини тісно пов'язані з навколишнім середовищем (біосферою). Одним із найважливіших компонентів цього середовища є вода, без якої неможливі були б зародження і послідовний розвиток органічного життя на Землі.

В останні роки спостерігається зростання антропогенного забруднення ґрунтових вод нітратами, які без очищення споживає населення. Вживання води з наднормативним вмістом нітратів небезпечне для здоров'я. З ним безпосередньо пов'язане захворювання водно-нітратна метгемоглобінемія у дітей до року, летальні випадки від якої реєструються все частіше.

Метгемоглобінемія обумовлена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканини (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання. Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові.

Характерними проявами цієї патології є задишка, акроціаноз, ціаноз слизових оболонок, тахікардія, судоми тощо. Якщо кількість метгемоглобіну перевищує 50% від загальної кількості гемоглобіну, організм може загинути від гіпоксії центральної нервової системи.

До груп підвищеного ризику відносяться :

- немовлята віком до одного року, що знаходяться на штучному вигодуванні;

- люди похилого віку,

- хворі на анемію, з захворюваннями дихальної, серцево-судинної систем.

Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо першого року життя, пов’язаний насамперед із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому.

Фактором передачі вищезазначеного захворювання може бути овочевий сік, молочна суміш, що готуються на воді забрудненій нітратами.

Зазвичай метгемоглобінемія найчастіше спостерігається у людей які проживають сільській місцевості де поширено використання води із децентралізованих джерел водопостачання (колодязів та індивідуальних свердловин). Всі вони мають нормативну зону санітарної охорони, це одна з основних санітарних вимог, яка запобігає бактеріальному та хімічному забрудненню води в них. Що стосується розміщення колодязів на території приватного домоволодіння, то враховуючи невелику площу земельних ділянок, на них неможливо створити необхідну зону їх санітарної охорони. І тому поряд з джерелами водопостачання часто знаходяться і господарські споруди для тварин, туалети на вигріб, гнойові купи, які є джерелами нітратів. Все це в сукупності призводять до забруднення ґрунту і, відповідно до забруднення ґрунтових вод, що створює реальну загрозу для здоров'я дитячого і дорослого населення.

При нітратній інтоксикації відбувається послаблення імунної системи, збільшення загальної захворюваності.

Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань пов’язаних з водно - нітратною метгемоглобінемією необхідно:

1. Не вживати питну воду із колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники, а також не використовувати її для приготування сумішей в дитячому харчуванні.

2. Дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка , огородження облаштування колодязя навісом, кришкою загальним відром тощо)

3. З обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні ти органічні добрива.

4. По можливості якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком вміст нітратів у ньому низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів.

5. Вживати аскорбінову кислоту, ретинол (віт. А, альфа-токоферол), віт. Є, танін, цистеїн, які здатні послабити негативний вплив нітратів на людський організм.

 

Щоб бути впевненим в якості води яку ви споживаєте, Ви можете дослідити її в територіальних відділах по районах або в обласному відділенні ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України».

Attachments:
Download this file (kolodjaz_nitr.jpg)kolodjaz_nitr.jpg[ ]107 Kb
 
Головне Управління Держсанепідслужби у Тернопільській області, Powered by Joomla! and designed by design.3axig.net ;-)